Χρυσές στις καρδιές μας !

Δεν ακούσθηκε ο ελληνικός Εθνικός Ύμνος στο Βελιγράδι. Η Εθνική ομάδα νεανίδων ηττήθηκε στον μεγάλο τελικό από τις ΗΠΑ με 10-8 και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην διοργάνωση. Ένα ακόμη μετάλλιο για την χώρα μας σε μια κορυφαία διοργάνωση!

Θα μπορούσε το αργυρό να ήταν χρυσό; Αναμφίβολα ναι! Όμως σε έναν τελικό όλα είναι πιθανά. Εάν βάλεις τις 2 ομάδες να παίξουν άλλες 10 φορές σε επίπεδο άλλων αναμετρήσεων ίσως η ελληνική ομάδα να κερδίσει στις 8. Όπως έγινε πριν από λίγες ημέρες, στην ίδια πόλη και στην ίδια διοργάνωση. Τότε που κερδίσαμε με 15-14, ενώ κερδίζαμε 15-11 λίγα λεπτά πριν την λήξη .

Συγχαρητήρια στα κορίτσια, στην προπονήτρια Ευτυχία Καραγιάννη και σε όλο το δυναμικό της ομάδας για το μετάλλιο αυτό! Κορυφαία παίκτρια του τουρνουά αναδείχθηκε η Φωτεινή Τριχά! (Βίντεο στο τέλος του άρθρου).

Οι ΗΠΑ ξεκίνησαν τον αγώνα πιο δυναμικά από την Εθνική μας και προηγήθηκαν με 2-0. Η Ελλάδα μείωσε με τη Διονυσία Κουρέτα, όμως δύο ακόμη τέρματα από τις Φλιν και Στράικερ διαμόρφωσαν το 4-1.

Η Κουρέτα μείωσε εκ νέου σε 4-2, για να πάρει ξανά προβάδισμα τριών γκολ η Αμερικανική ομάδα με την Κνέπερ, σκορ πρώτης περιόδου 5-2.

Το συγκρότημα της Ευτυχίας Καραγιάννη πήρε μπροστά για τα καλά στην δεύτερη περίοδο, και παρόλο που βρέθηκε πίσω με 6-3, ισοφάρισε μέχρι το φινάλε σε 6-6 με σκόρερ τις Τριχά, Χαλδαίου και Σιούτη.

Η Μποναγκίντι έδωσε ξανά προβάδισμα στις ΗΠΑ σχεδόν στα μισά της τρίτης περιόδου, με την Σιούτη να ισοφαρίζει άμεσα σε 7-7. Η Φλιν με πέναλτι έβαλε εκ νέουμπροστά τις ΗΠΑ με 8-7, που ήταν και το σκορ του τρίτου οκταλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν, πριν η Άουσμους δώσει προβάδισμα δύο γκολ στην Αμερική (9-7), 3:45 πριν τη λήξη, στον παραπάνω.

Περίπου μισό λεπτό μετά, η Ελλάδα σκόραρε και εκείνη στον παραπάνω με την Καλογεροπούλου, μειώνοντας τη διαφορά στο γκολ. Η πρώτη σκόρερ της διοργάνωσης, Τζένα Φλιν σκόραρε 1:20 πριν τη λήξη διαμορφώνοντας το 10-8, με την γαλανόλευκη να μην έχει τύχη στη συνέχεια σε προσπάθειες των Σιούτη και Τορνάρου.

ΕΛΛΑΔΑ - ΗΠΑ 8-10

Οκτάλεπτα: 2-5, 4-1, 1-2, 1-2

ΕΛΛΑΔΑ (Ευτυχία Καραγιάννη):  Καραγιάννη, Σάντα, Καλογεροπούλου 1, Σιούτη 2, Ευφρ.Τσιμάρα, Χαλδαίου 2, Τορνάρου, Κουρέτα 2, Ανδρεάδη, Τριχά 1, Λασκαρίδου, Καραμπέτσου, Κωνσταντοπούλου.

ΗΠΑ (Ίθαν Ρόμπερτ): Κάρπεντερ, Γκαζανίγκα, Ρόσι, Άουσμους 2, Χόουκινς 1, Τζόνσον, Στράικερ 2, Φλιν 3, Μποναγκίντι 1, Σνάιντερ, Κνέπερ , Γούντχεντ 1, Στιλ.