Στην 5η θέση ο Κυνηγάκης

Την 5η θέση κατέλαβε ο Άλκης Κυνηγάκης στον πρώτο αγώνα (Leg 1) 10 χιλιομέτρων της φετινής σειράς του Κυπέλλου μαραθώνιας κολύμβησης της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας (LEN Open Water Swimming Cup), που έγινε το Σάββατο (14/8) το απόγευμα στην Οχρίδα.

Στον αγώνα μετείχαν τελικά 12 κολυμβητές, από τους 17 που είχαν δηλώσει συμμετοχή και ο Έλληνας πρωταθλητής, 5ος Ολυμπιονίκης του Τόκιο, έκανε καλή κούρσα, κατάφερε να κρατηθεί από την αρχή μέχρι το τέλος στο γκρουπ των πρωτοπόρων, αλλά τελικά τερμάτισε 5ος, σε 2ώρ:11.09.0, λίγα δευτερόλεπτα πίσω από τα μετάλλια.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Μάρκ Αντουάν Ολιβιέ με 2ώρ.:10.55.6, το ασημένιο ο Ιταλός Ντάριο Βεράνι 2ώρ.10.56.7 και το χάλκινο ο Γερμανός Φρατς 2ώρ:11.00.4.

Δείτε αναλυτικά τα σποτελέσματα του τελικού ΕΔΩ.