Σημαντικοί πόντοι για την Μπαρτσελόνα

Δύο ντέρμπι διεξήχθησαν στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν νίκες και στα δύο ματς.

Ένα από τα δύο παιχνίδια ήταν πολύ συναρπαστικό. Η Μπαρτσελόνα νίκησε οριακά τον Ματάρο (9:8) και παρέμεινε στην κούρσα για την 3η θέση του πίνακα. Η Sabadell, η μοναδική αήττητη ομάδα στο League, αποδείχθηκε πολύ δυνατή για την Terrassa – 11:17.

Ισπανικό Πρωτάθλημα 2022/23, Ημέρα 9

Mataro – Barcelona 8:9 (1:2, 3:1, 3:4, 1:2)
Mataro: Cuacos 2, Castro 2, De Weerd 1, Daura 1, Scott 1, Andrade 1.
Μπαρτσελόνα: Γκόμα 4, Μαλαράχ 2, Βαλς 1, Γκαρσία 1, Λόπες 1.

Terrassa – Sabadell 7:11 (0:3, 3:2, 2:4, 2:2)
Terrassa: Alarcon 2, De Lera 2, Chico 1, Flores 1, Delgado 1,
Sabadell: Sanahuja 5, Averka 2, Bonet 1, Gil 1, Valera 1, Cabanas 1.

Rubi – Catalunya 18:19 (2:2, 2:4, 3:1, 2:2, PSO 9:10)
Rubi: S.Pina 5, Martins 5, Fenoy 3, I.Pina 3, Carrasco 2.
Καταλονία: Lopez-Escribano 5, Santiveri 4, Gomez De La Puente 4, Sousa 2, Diaz 2, Alvarino 1, Gomilla 1.

Τενερίφη – Μπαρτσελονέτα 8:19 (2:3, 2:4, 1:7, 3:5)
Echeyde Tenerife: Espanol 2, Magrina 2, Mercado 2, Keuning 1, Alegre 1
Μπαρτσελόνα: Μπιέλ 6, Παβιάρ 3, Ταχούλ 3, Μάτκοβιτς 2, Μπιέλ 2, Μπούστος 1, Φάμερα 1, Ντε Τόρο 1.

Caballa – Mediterrani 8:14 (3:4, 2:3, 2:2, 1:5)
Caballa: Molina 3, S. Fernandez 2, Reguera 1, Pardon 1, Caracuel 1.
Mediterrani: Perez 4, Radic 3, Prat 2, Corres 2, Roca 1, McQuiet 1, Garcia 1.

Sant Andreu – Real Canoe 16:6 (4:2, 3;1, 5:0, 4:3)
Sant Andreu: Frigola 4, Villamayor 3, Patchaliev 3, Bargallo 2, Jayden 2, Yanez 2.
Ρεάλ κανό: V.Fernandez 2, M.J.Gonzalez 2, Romero 1, Otero 1.

Η Σαμπαντέλ επέκτεινε το νικηφόρο σερί της σε εννέα αγώνες. Αντίπαλος του ηγέτη του πρωταθλήματος στον 9ο γύρο ήταν η Terrassa. Ήταν ένα ντέρμπι, αλλά ο Σαμπαντέλ σκότωσε γρήγορα όλο το σασπένς. Οι φιλοξενούμενοι έχτισαν ένα εναρκτήριο προβάδισμα 3:0 και μετά η διαφορά δεν ήταν ποτέ μικρότερη από δύο γκολ. Ο Terrassa μείωσε τη διαφορά στους δύο δύο φορές (2:4, 3:5). Ωστόσο, ο Sabadell, με επικεφαλής τον Bernat Sanahuja, δεν άφησε τους γηπεδούχους να πλησιάσουν.

Σε αντίθεση με το παιχνίδι στην Terrassa, η αναμέτρηση μεταξύ του Mataro και της Barcelona ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Η Μπαρτσελόνα έφτασε στο Mataro μετά από δύο συνεχόμενες ήττες σε σημαντικά παιχνίδια (από τη Sabac στο LEN Euro Cup και από την Terrassa στον 8ο γύρο του ισπανικού πρωταθλήματος). Πριν την 9η αγωνιστική, ο Ματάρο είχε τρεις βαθμούς περισσότερους από την Μπαρτσελόνα. Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο στη μέση του αγώνα. Στο 20' προηγήθηκαν με 7:4. Ήταν στο σωστό δρόμο. Όμως, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κάνει μια μεγάλη επιστροφή. Στο τέλος του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 7:7. Τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος, ο σέντερ φορ Ρότζερ Ταχούλ έδωσε προβάδισμα 8:7 στην Μπαρτσελόνα. Ωστόσο, ένα λεπτό μετά, ο Κάστρο ισοφάρισε από πέναλτι (8:8). Όμως, η Μπαρτσελόνα έκανε το τελευταίο γέλιο. Δυόμιση λεπτά πριν το buzzer, ο Ρόμπερτ Λόπες μετέτρεψε, η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα 8:7 και κράτησε το πλεονέκτημα μέχρι το τέλος.

Μετά από μια νίκη στο Mataro, η Μπαρτσελόνα έφτασε στη βαθμολογία με τους Mataro και Terrassa. Η 1η Sabadell και η 2η Barceloneta είναι ακόμα μακριά.

Η Μπαρτσελονέτα κέρδισε την Τενερίφη.

Ο νικητής στον αγώνα Ρούμπι – Καταλονία κρίθηκε μόνο μετά από πολύωρη διαδικασία πέναλτι. Το σκορ στην κανονική διάρκεια ήταν 9:9. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε μετά την 11η αγωνιστική των βολών πέναλτι. Η Καταλονία αναδείχθηκε νικήτρια – 19:18 και ο Ρούμπι παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα ως η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη

Η Mediterrani κέρδισε πειστικά την Caballa. Όμως, οι γηπεδούχοι συμβαδίζουν με τη Mediterrani για πολύ. Ο Caballa δεν πήρε ποτέ το προβάδισμα, αλλά κυνήγησε τον αντίπαλο και υστερούσε με ένα ή δύο γκολ τις περισσότερες φορές. Πριν από την τελική περίοδο, μόνο δύο γκολ χώριζαν τους αντιπάλους (9:7). Όμως, ο Caballa έμεινε από γκάζι για το τελευταίο δεκάλεπτο, ο Mediterrani σκόραρε πέντε συνεχόμενα γκολ και πήδηξε στο 14:7.

Ο Sant Andreu διέλυσε το Real Canoe – 16:6 και έκανε ένα μεγάλο βήμα προς τη μέση του πίνακα.

1.Σαμπαντέλ 9 – 27
2. Μπαρτσελονέτα 9 – 24
3. Mataro 9 – 18
4.Terrassa 9 – 18
5. Μπαρτσελόνα 9 – 18
6.Mediterrani 9 – 15
7. Τενερίφη 8 – 15
8. Καταλονία 9 – 9