«Σάρωσε» την Κροατία η Εθνική μας

Όταν σοβαρεύτηκε, έκανε περίπατο… Επίδειξη δύναμης για την Εθνική μας ομάδα των Εφήβων με αντίπαλο την Κροατία, αφού επιβλήθηκε με 13-8 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στην πόλη Μανίσα της Τουρκίας. Βέβαια, για να αποκλείσει την αντίπαλό του το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπρεπε να βρεθεί πίσω στο σκορ με τρία γκολ διαφορά, λίγο πριν ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδος.

Κάθε ημίχρονο ήταν μια διαφορετική ιστορία στον συγκεκριμένο προημιτελικό. Οι Κροάτες εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη και την αφλογιστία των διεθνών μας στα πρώτα 14 λεπτά του αγώνα, οπότε και προηγήθηκαν με 3-6 (2.34 πριν ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδος).

Κάπου εκεί οι διεθνείς μας άρχισαν να αφυπνίζονται αφού αντιλήφθηκαν πως αν συνεχίσουν σε αυτό τον ρυθμό κινδυνεύουν να χάσουν το εισιτήριο για την τετράδα. Και ακολούθησε η… καταιγίδα. Με ένα σερί 9-0 αποκαταστάθηκε η τάξη (το σκορ έγινε 12-6) και κάπου εκεί τελείωσε η υπόθεση πρόκριση.

Με όπλο (και πάλι) την άμυνά τους, οι Έλληνες παίκτες κατάφεραν να μειώσουν σε 5-6 σχεδόν με την εκπνοή του ημιχρόνου με τέρματα των Μπελέση και Σιαμά.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, η Εθνική μας επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της και με ένα επιμέρους 5-0 πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων. Ξεκίνησε τον… βομβαρδισμό ο Λασκαρίδης (6-6), ακολούθησε ο Κόκκινος στον παίκτη παραπάνω (7-6) και ο Λυκούδης με τρία συνεχόμενα γκολ για να διαμορφώσουν το 10-6.

Το ρεσιτάλ συνεχίσθηκε και στην τελευταία περίοδο με το τέταρτο συνεχόμενο γκολ Λυκούδη στον παίκτη παραπάνω και με τον Λασκαρίδη να «γράφει» το 12-6 πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Στη συνέχεια, οι διεθνείς μας, που είχαν κρατήσει τους αντιπάλους τους για 13 λεπτά χωρίς γκολ, έκαναν συντήρηση δυνάμεων.

Η Ελλάδα θα παίξει αύριο στις 18.00 με τον νικητή του αγώνα Ισπανία-Ιταλία για μια θέση στον τελικό.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 3-2, 5-0, 3-2

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Κρατημένος, Λυκούδης 4, Κόκκινος 2, Καρατζάς, Καπράγκος, Λασκαρίδης 3, Ζερβουδάκης 2, Χωματάς, Μητράκης, Σιαμάς 1, Μπέλεσης 1, Γιαννάτος, Μαυριόπουλος.