Ποδαρικό με το δεξί για την Εθνική

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η Εθνική μας ομάδα τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων, το οποίο φιλοξενείται στην πόλη Μανίσα της Τουρκίας, αφού επικράτησε, πιο εύκολα απ ότι δείχνει το τελικό σκορ, της Ολλανδίας με 12-10.

Αύριο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει στις 13.30 την Σερβία και θα επιχειρήσει να "ντουμπλάρει" τις νίκες της, ώστε να "αγγίξει" το εισιτήριο για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Αν και ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι οι παίκτες του Ηλία Μαχαίρα, στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης έδωσαν δικαιώματα στους αντιπάλους τους.

Στο πρώτο οκτάλεπτο οι διεθνείς βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 5-1, με δύο γκολ του Ιωσήφ Κόκκινου, αλλά και των Μπελέση, Λυκούδη και Καπράγκου. Η διαφορά έφθασε και τα επτά γκολ, αφού το ελληνικό συγκρότημα βρέθηκε να προηγείται με 10-3 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με 11-4 δύο λεπτά αργότερα και 12-5 μόλις στο πρώτο λεπτό του τέταρτου οκταλέπτου.

Η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Οι διεθνείς μας έμοιαζαν να έχουν επαναπαυτεί σε αυτή τη διαφορά και οι Ολλανδοί βρήκαν την ευκαιρία με ένα σερί 5-0 να μειώσουν σε 12-10.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 4-2, 2-1, 1-6

Οι σκόρερ της ελληνικής ομάδας: Κόκκινος 4,Λυκούδης 2, Ζερβουδάκης 2, Μπελέσης 1, Ζαχόπουλος 1, Λασκαρίδης 1, Καπράγκος 1.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα: Γαλλία-Πολωνία 10-4 (Γ΄όμιλος), Γεωργία-Ουκρανία 13-10 (Δ΄ όμιλος), Μάλτα-Γερμανία 7-9 (Δ΄όμιλος).