Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Πέμπτη στην Κίνα η Ελλάδα

Την πέμπτη θέση στην Πανεπιστημιάδα που διεξάγεται στην πόλη Τσενγκντού της Κίνας κατέκτησε η ελληνική ομάδα πόλο Ανδρών. Ύστερα από έναν επεισοδιακό και αμφίρροπο αγώνα επικράτησε της Γερμανίας με 12-10.

Τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα οι Γερμανοί κατάφεραν να μειώσουν σε 10-9 για να ακολουθήσουν δύο γκολ από Ρομπόπουλο και Σγουρίδη (12-9) μέσα σε ένα λεπτό και να τελειώσει ουσιαστικά ο αγώνας.

Τα αντιαθλητικά μαρκαρίσματα των Γερμανών τους κόστισαν δύο αποβολές με αντικατάσταση, κατόπιν χρήσης του VAR. Από ελληνικής πλευράς αποβλήθηκε ο Νίκος Κουρούβανης για έντονες διαμαρτυρίες

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-1, 4-2, 3-4

ΕΛΛΑΔΑ (Λυκούδης): Μανώλης Ανδρεάδης, Νίκος Κουρούβανης 1, Νίκος Παπασηφάκης 3, Χαράλαμπος Τρούλος 1, Κώστας Μόκκας, Νίκος Γαρδίκας, Αχιλλέας Γραμματικός, Δημήτρης Δήμου 3, Βαγγέλης Πούρος 1, Δημήτρης Σγουρίδης 1, Χαράλαμπος Ρομπόπουλος 1, Γιάννης Κεχαλάρης 1, Δημήτρης Κουρούβανης.

Δίπλα στην ελληνική ομάδα στη Τσενγκντού, βρέθηκαν, ο τεχνικός διευθυντής της παγκόσμιας ομοσπονδίας πανεπιστημιακού αθλητισμού (FISU) και πρόεδρος της ΕΑΤΕ -παλιός διεθνής διαιτητής- Νίκος Βασιλείου, η Ξένια Αργειτάκη, ως αρχηγός της ελληνικής αποστολής όλων των σπορ, η αντιπρόεδρος της ΕΑΤΕ Ελισάβετ Λουκαΐτου, η προπονήτρια στίβου Ντίνα Μπορνιβέλη και ο γιατρός Γιάννης Θεοφανόπουλος.