Νίκη και πρωτιά για την Ραντνίσκι

Δεν υπήρξαν εκπλήξεις στην 9η αγωνιστική της Σερβικής Λίγκας, αλλά ένα αποτέλεσμα αξίζει ιδιαίτερης προσοχής.

Η σύγκρουση ανάμεσα στην πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Ραντνίσκι και την Σάμπατς, ήταν το ντέρμπι. Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ήταν το φαβορί, κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει ότι η Σάμπατς θα έβαζε μόνο δύο γκολ. Νίκη με 11:2 σημείωσε η Ραντνίσκι.

Η Νόβι Μπεογκραντ κέρδισε εύκολα τη Βοϊβοντίνα, η οποία υπέστη κάποιες αλλαγές τις προηγούμενες ημέρες (περισσότερα στο τέλος του άρθρου). Ο Ερυθρός Αστέρας και η Παρτιζάν έκαναν πειστικές εμφανίσεις.

Πρωτάθλημα Σερβίας 2022/23, Ημέρα 8

Radnicki – Sabac 11:2 (4:2, 2:0, 4:0, 1:0)
Ράντνιτσκι: Ουκρόπινα 3, Στανόγεβιτς 2, Βρλιτς 2, Τσουκ 1, Βίκο 1, Λούκιτς 1, Γκαβρίλοβιτς 1.
Σάμπατς: Μπαράτς 1, Στογιάνοβιτς 1.

Novi Beograd – Vojvodina 17:6 (3:1, 4:2, 3:2, 7:1)
Novi Beograd: Γρανάδος 3, Βλαχόπουλος 3, Βούτσινιτς 2, Τσέτκοβιτς 2, Ντράσοβιτς 2, Γιάκσιτς 2, Μάρτινοβιτς 1, Πέρκοβιτς 1, Σκουμπάκης 1.
Βοϊβοντίνα: Rogac 4, Prekogacic 2.

Crvena Zvezda – Valis 16:8 (3:2, 5:1, 4:3, 4:2)
Crvena Zvezda: Μπασάρα 5, Βάσιτς 3, Τανκόσιτς 2, Μάρκοβιτς 2, Βούκισεβιτς 2, Σεμάν 1, Μιλόγεβιτς 1.
Βαλής: Μπαουκάλο 2, Κοβάσεβιτς 2, Σοφράνατς 1, Μπούρσατς 1, Ραντάνοβιτς 1, Γιαζντάνκαχ 1.

Προλέτερ – Παρτιζάν 8:15 (1:3, 1:5, 3:2, 3:5)
Προλετέρ: Μίτροβιτς 3, Μάτκοβιτς 2, Καμπρίλο 1, Κόριτς 1, Τομίσεβιτς 1.
Παρτιζάν: Γκλάντοβιτς 3, Τρτόβιτς 2, Γκακ 2, Μίλος 2, Ντιμιτρίγιεβιτς 2, Γιάκσιτς 1, Μούζικιτς 1, Σμίλιεβιτς 1, Πάπαριτς 1.

Νάις – Βούκοβι 11:10 (5:3, 2:2, 2:4, 2:1)
Νάις: Σιλ 4, Μπολοβιτς 3, Κοβάσεβιτς 2, Πέιτς 1, Βούλοβιτς 1.
NBG Vukovi: Bucan 3, Sofranac 2, Andrin 2, Djordjevic 1, Urosevic 1, Manojlovic 1.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ραντνίκι απέδειξε ότι ήταν φαβορί στο ντέρμπι. Η ομάδα με έδρα το Κραγκούγεβατς κέρδισε γρήγορα προβάδισμα 3 τερμάτων (4:1). Ο Όγκνιεν Στογιάνοβιτς πέτυχε το 2ο γκολ για τον Σάμπατς οκτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (2:4). Στα τρία επόμενα δεκάλεπτα, η άμυνα του Radnicki ήταν εξαιρετική και δεν δέχθηκε ούτε ένα γκολ. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 6:2. Ο Radnicki σκότωσε όλες τις ελπίδες του Sabac με μια τρίτη περίοδο 4:0. Στο τέλος του αγώνα, εννέα γκολ χώρισαν τους αντιπάλους (11:2). Εκτός από τον τερματοφύλακα Lazar Dobozanov, κορυφαίοι της Radnicki σε αυτόν τον αγώνα ήταν οι Aleksa Ukropina (3 γκολ), Nemanja Stanojevic (2) και Josip Vrlic (2).

Οι υδατοσφαιριστές της Sabac έκαναν κακή πρόβα πριν από τον επαναληπτικό αγώνα των 16 του Euro Cup του LEN. Θα πάνε στη Βαρκελώνη με πλεονέκτημα 3 γκολ από τον πρώτο αγώνα (13:10), αλλά αν παίξουν όπως στο Kragujevac, θα είναι δύσκολο για αυτούς να βρουν τον δρόμο για τα προημιτελικά.

Η κάτοχος του τίτλου Novi Beograd κέρδισε εύκολα τη Βοϊβοντίνα, με τρία γκολ από τους Άλβαρο Γρανάδος και Άγγελο Βλαχόπουλο. Ο κυρίαρχος πρωταθλητής προηγήθηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν άργησε μέχρι το τελικό buzzer. Πέτυχε επτά γκολ, δέχτηκε μόνο ένα στην τέταρτη περίοδο για τη νίκη με 17:6.

Η Crvena Zvezda νίκησε τον Valis. Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι Ερυθρόλευκοι είχαν προβάδισμα 4:3. Όμως, πέτυχαν επτά γκολ στη σειρά μετά από αυτό, πήδηξαν στο 11:3 και εμπόδισαν όλες τις προσπάθειες επιστροφής του Βαλή.

Η τρίτη Παρτιζάν απόλαυσε μια εύκολη κρουαζιέρα στο Ζρενιάνιν, όπου κέρδισε την Προλετέρ (15:8). Τα δύο πρώτα δεκάλεπτα έδωσαν τον τόνο του αγώνα. Οι Ασπρόμαυροι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με προβάδισμα 8:2.

Η Nais σημείωσε την πρώτη της νίκη στη σεζόν, νικώντας την NBG Vukovi. Αυτή η μονομαχία ήταν η πιο ενδιαφέρουσα σε αυτόν τον γύρο. Ο Νάης ξεκίνησε καλύτερα. Προηγήθηκε 7:5 στο ημίχρονο. Η NBG Vukovi ισοφάρισε σε 9:9 πριν το τελευταίο οκτάλεπτο. Όμως, το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε στον Νάις που σημείωσε νίκη 11:10.

Ο Πόποβιτς προπονεί τη Βοϊβοντίνα, ο Μπουλάζιτς φεύγει από τον Σάμπατς

Ο Jovo Popovic, ένας έμπειρος προπονητής που καθοδήγησε τη Γεωργία πριν από μερικά χρόνια και πολλούς συλλόγους, έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο της Vojvodina στον αγώνα με τη Novi Beograd. Έφτασε στον σύλλογο με έδρα το Νόβι Σαντ φέτος και δούλεψε με τις ομάδες νεανίδων και νέων. Όμως, μετά από μια σειρά απωλειών, η διοίκηση του συλλόγου αποφάσισε την αλλαγή προπονητή, έτσι ο Πόποβιτς αντικατέστησε τον Μίροσλαβ Μπάτζιν. Πολλές αλλαγές έγιναν στη Βοϊβοντίνα τις τελευταίες ημέρες. Ο διευθυντής του συλλόγου Μάρκο Τσουκ παραιτήθηκε. Αντικαταστάθηκε από τον Vojkan Jovanovic, ο οποίος ήταν στη διοίκηση της Vojvodina πριν από αρκετά χρόνια. Ο Πέταρ Κασούμ, ένας από τους καλύτερους σκόρερ, αποχώρησε από τον σύλλογο. Πιθανότατα θα ενταχθεί στη Γαλατασαράι.

Χωρίς τον τερματοφύλακα Μίλαν Μπουλάιτς έμεινε ο Βαλής στο παιχνίδι με την Κρβένα Ζβέζντα. Έφτασε στο Βάλιεβο αυτό το καλοκαίρι. Όμως, άφησε τον Βαλή και επέστρεψε στην Παρτιζάν. θα του επιτραπεί να παίξει για τον νέο-παλιό σύλλογο στο δεύτερο μισό της σεζόν.

ΠΗΓΗ: TOTALWATERPOLO