Μια πεντάδα στους τελικούς

Πέντε συμμετοχές στους απογευματινούς (12/8) τελικούς στα Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών (U23) στο Δουβλίνο εξασφάλισαν τέσσερις πρωταθλητές και μια πρωταθλήτριά μας από τους προκριματικούς.

Ο Στέργιος Μάριος Μπίλας ήταν εντυπωσιακός, σημείωσε σπουδαίο ατομικό ρεκόρ 21.98 στα 50μ ελεύθερο (είχε 22.44) και προκρίθηκε στον τελικό με τη 2η καλύτερη επίδοση. Μπροστά του ήταν μόνο ο Ουκρανός Μπούκοφ με 21.95 και ήταν οι δύο που «κατέβηκαν» τα 22 δευτερόλεπτα. Είναι ο 2ος Έλληνας που κατεβαίνει τα 22.00 μετά τον Κριστιάν Γκολομέεβ που έχει το πανελλήνιο ρεκόρ με 21.44 από το 2018.

Δείτε τα προκριματικά ΕΔΩ.

Μετά το θρίαμβο στα 200μ ελεύθερο, ο Δημήτρης Μάρκος προκρίθηκε και στον τελικό στα 400μ ελεύθερο. Στα προκριματικά, σημείωσε επίδοση 3:51.78 και πέρασε με την 6η καλύτερη επίδοση.

Διπλή ελληνική συμμετοχή εξασφάλισαν οι πρωταθλητές μας στον τελικό στα 50μ ύπτιο. Ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης με χρόνο 25.43 πέρασε ως 5ος , και ο Θόδωρος Ανδρεόπουλος με 25.51 ως 9ος (ουσιαστικά 8ος). Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Τάσο Κούγκουλο που κατετάγη 10ος με 25.60.

Ως 8η ουσιαστικά προκρίθηκε στον τελικό των 200μ πεταλούδα η Γεωργία Δαμασιώτη με 2:13.87.

Στα 400μ μικτή, ο Βασίλης Σοφικίτης σημείωσε χρόνο 4:20.66 και ο Δανιήλ Γιουρτζίδης 4:21.63. Στην απογευματινή γρήγορη σειρά συμμετέχει ο Απόστολος Παπαστάμος και βεβαίως, θα περιμένουν και οι Σοφικίτης-Γιουρτζίδης να δουν την τελική τους κατάταξη.

Δείτε τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Ο Σάββας Θώμογλου με 2:15.41 ήταν δεύτερος αναπληρωματικός (10ος) στα 200μ πρόσθιο.

Στα 100μ πρόσθιο η Χαρά Αγγελάκη με 1:11.56 ήταν 23η.

Η Γεωργία Παυλοπούλου με 26.30 (ατομικό ρεκόρ, είχε 26.64) ήταν 27η στα 50μ ελεύθερο και η Ζαχαρούλα Καλογερή με 27.46 ήταν 36η.