Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Μια ακόμη ευκαιρία για μετάλλιο

Το χάλκινο μετάλλιο θα διεκδικήσει η Εθνική μας ομάδα των Νεανίδων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, που διεξάγεται στην πόλη Μανίσα της Τουρκίας, αφού ηττήθηκε στον ημιτελικό από την Ισπανία με 9-5. Αντίπαλός της θα είναι αύριο στις 19.30 ο ηττημένος του έτερου ημιτελικού ανάμεσα σε Ουγγαρία και Ιταλία, που θα ξεκινήσει σε λίγα λεπτά.

Οι διεθνείς μας παίκτριες αντιμετώπισαν προβλήματα στην άμυνα, σχεδόν από το ξεκίνημα του ημιτελικού, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 4-1, ενώ η διαφορά έφθασε και τα τέσσερα γκολ (9-5) στην τέταρτη περίοδο.

Αλλά ούτε και στην επίθεση τα πράγματα ήταν καλύτερα, αφού είχαν άσχημα ποσοστά στην παίκτρια παραπάνω.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Κοβάτσεβιτς έκανε το 5-4 αλλά οι Ισπανίδες βρήκαν τον τρόπο και αύξησαν τη διαφορά στο +3, 7-4. Μέχρι τη λήξη του τρίτου οκτάλεπτου χάσαμε δυο ευκαιρίες με παίκτρια παραπάνω. Η Παπαδοπούλου μείωσε εν τέλει σε 7-5, η Ροντρίγκεζ στην παραπάνω σημείωσε το 8-5, χάσαμε νέα προσπάθεια με παίκτρια παραπάνω, και αντί να μειώσουμε η Τεμπράνο έγραψε το 9-5, 3:05 από τη λήξη. Και πάλι παίξαμε δυο φορές με παραπάνω αλλά δεν σκοράραμε…

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 2-2, 1-2, 1-3

ΕΛΛΑΔΑ (Ευτυχία Καραγιάννη): Κωνσταντοπούλου, Μαργαρίτη, Κοβάτσεβιτς 2, Φουράκη, Δρακωτού, Πιοβάν 2, Κανελλοπούλου, Μπέτα, Παπαδοπούλου 1, Κρασσά, Κλαψιανού, Καραμπέτσου, Τσιάρα.