Μεγάλη νίκη και τρίτη θέση για τον Εθνικό

Το ντέρμπι μεταξύ του Εθνικού και του Αλίμου, στο πλαίσιο τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου της Α1 γυναικών, δικαίωσε τις προσδοκίες των φίλων της υδατοσφαίρισης. Η Πειραϊκή ομάδα πήρε την νίκη στο... νήμα με σκορ 12-11 και πλέον σκαρφαλώνει στην 3η θέση της βαθμολογίας πίσω από Ολυμπιακό και Βουλιαγμένη, ενώ ο Άλιμος πέφτει στην 4η.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 1-3, 4-4, 4-2

Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε 5-4 στο τέλος του ημιχρόνου και σταδιακά στη τρίτη περίοδο αύξησε τη διαφορά και έφτασε στο +4 (4-8). Σταδιακά ο γηπεδούχος άρχισε να μειώνει, έκλεισε με 8-9 την περίοδο, ισοφάρισε 9-9 στη τέταρτη πλέον και πέρασε μπροστά με 10-9. Η Βασιλεία Καρυπίδου ισοφάρισε σε 10-10 αλλά με δυο τέρματα από τις Ειρήνη Νίνου και Σοφία Τορνάρου (02:19 από τη λήξη) ο Εθνικός προηγήθηκε με δυο γκολ πλέον, 12-10. Ο Άλιμος ΝΑΣ μείωσε με την Μέγκενς στα 00:24 αλλά στον χρόνο που απέμενε δεν άλλαξε κάτι.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Βελέντζα, Όλγα Οικονόμου, Τέρνερ 3, Μπέτα, Ειρήνη Νίνου 1, Χατζηκυριακάκη, Άλκ. Μπενέκου 1, Μιχαϊλοβιτς, Κανετίδου 2, Ιόλη Μπενέκου, Τορνάρου 2, Λυδία Μαυρωτά. Κατσιμπρή 3, Κλαψιανού.

ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ (Πάνος Βέργος): Τζούρκα, Μέγκενς 2, Κοβάτσεβιτς 2, Ρακιντζή, Μελίνα Καρυπίδου, Χαλδαίου, Ασημάκη 2, Κύρκου, Κούλχαας 1, Μαργαρίτα Μπιτσάκου, Ευδοκία Τσιμάρα, Κοντογιάννη 3, Αρχοντάκη, Βασιλεία Καρυπίδου 1, Α.Μπιτσάκου.