«Η πρωτόγνωρη εμπειρία της Πολωνίας»

Το μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων είναι για την Σταυρούλα Χαλέμου ο μεγάλος στόχος για το νέο έτος. Η νεαρή αθλήτρια βραβεύτηκε από την αρμόδια επιτροπή της ΚΟΕ ως η κορυφαία νέα καταδύτρια και όπως επισήμανε στο ΚΟΕ MAG αποκόμισε σημαντικές εμπειρίες από την συμμετοχή της στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα.

«Το 2023 έζησα πολύ όμορφες στιγμές, αλλά η πιο σημαντική για μένα ήταν το ταξίδι μου στη Πολωνία, στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα. Ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία καθώς δεν είχα συμμετάσχει πότε σε μια τόσο μεγάλη διοργάνωση στην κατηγορία των γυναικών. Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία και θα ήθελα να τη ζήσω και πάλι.

Οι πιο σημαντικές φετινές μου επιτυχίες ήταν: α. Η 7 η θέση στο Ευρωπαϊκό Νέων, στα 10 μέτρα, στο ατομικό αγώνισμα που για ακόμη μια φορά μια βουτιά μου στοίχισε το μετάλλιο . Επίσης β. δεν μπορώ να ξεχάσω την 5η θέση στη συγχρονισμένη κατάδυση.

Σημαντικό ρόλο, επίσης είχαν για εμένα οι αγώνες στο διεθνές μίτινγκ της Δρέσδης, όπου στο ατομικό αγώνισμα των 10 μέτρων πήρα τη 12η θέση και στη συγχρονισμένη των 3 μέτρων την 9η θέση.

Στο πλευρό μου είναι πάντοτε η οικογένειά μου που με στηρίζει όλα αυτά τα χρόνια και κυρίως η μητέρα μου. Θέλω να τους ευχαριστήσω, όπως και τον προπονητή μου, τον Πέτρο Φυρίγο, που πιστεύει σε μένα και με βοηθάει εδώ και πολλά χρόνια.

Οι στόχοι μου για το 2024 είναι ένα μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων. Είναι ένα όνειρο που κυνηγάω πολλά χρόνια και για λίγους βαθμούς δεν το έχω καταφέρει, αλλά ελπίζω να είναι το δώρο μου από τον Άγιο Βασίλη. Επίσης, θα ήθελα να συμμετάσχω σε μεγάλες διοργανώσεις, όπως ένα Παγκόσμιο.

Στο χώρο μας υπάρχουν και κάποια προβλήματα. Το κυριότερο είναι η έλλειψη του μηχανήματος bubble machine έτσι ώστε να επιχειρούμε δύσκολες βουτιές με ασφάλεια. Επίσης, έχουμε έλλειψη φυσικοθεραπευτή. Όχι μόνο σημαντικό, αλλά απαραίτητο για να μπορεί ένας αθλητής να συνεχίσει να κάνει πρωταθλητισμό σε αυτό το δύσκολο κι επιβαρυντικό άθλημα όπως είναι οι καταδύσεις.

Γενικώς, είναι πολύ σημαντικό να προπονούμαστε σε καλύτερες συνθήκες, ώστε να μπορέσουμε να φέρουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Στην κοινωνία του υγρού στίβου θα ήθελα να ευχηθώ καλή χρονιά με υγεία, ευτυχία και πολλές επιτυχίες».

ΠΗΓΗ: ΚΟΕ ΜΑG