Εύκολα στην οκτάδα

Τρίτωσε το... καλό για τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη. Η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νεανίδων Κ17 "βούλιαξε" (και) το Ισραήλ με 10-6, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που φιλοξενείται στην πόλη Μανίσα της Τουρκίας.

Έτσι, με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς (είχαν προηγηθεί οι επιτυχίες με Γαλλία και Ολλανδία) στρογγυλοκάθισε στην κορυφή της βαθμολογίας και εξασφάλισε με χαρακτηριστική ευκολία την πρόκρισή της στις οκτώ καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης. Αυτό σημαίνει πως το ελληνικό συγκρότημα έχει ρεπό αύριο και θα αγωνισθεί πάλι την Πέμπτη με αντίπαλο που θα μάθει την προηγούμενη ημέρα.

Στην ουσία, οι διεθνείς μας "καθάρισαν" το παιχνίδι με το Ισραήλ την δεύτερη περίοδο όπου είχαν ένα επιμέρους σκορ 4-0 και μετέτρεψαν το ρευστό 3-2 της πρώτης περιόδου σε 7-2 στο ημίχρονο.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 4-0, 2-1, 1-3

Οι σκόρερ: Καραμπέτσου 3, Δρακωτού 2, Μαργαρίτη 2, Κοβάσεβιτς 2, Πιοβαν 1.