Ελλάδα-Ισπανία και Ουγγαρία-Σερβία στα ημιτελικά

Τα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων ανδρών στην Ποντγκόριτσα ολοκληρώθηκαν και προέκυψαν τα δύο ζευγάρια των ημιτελικών, όπου φυσικά συμμετέχει και η Εθνική μας.

Η γαλανόλευκη, μετά τη νίκη της επί της Κροατίας με 8-7 πήρε το πολυπόθητο πρώτο εισιτήριο για την τετράδα, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Εθνική Ισπανίας που επικράτησε του Μαυροβουνίου με 10-8.

Το Μαυροβούνιο μπήκε καλύτερα στο ξεκίνημα και πήρε το προβάδισμα νωρίς, οι Ισπανοί ισοφάρισαν πριν το ημίχρονο και ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 7-5 στην τρίτη περίοδο προσθέτοντας άγχος στους Μαυροβούνιους, που δεν είχαν τελικά απάντηση.

Στα ημιτελικά και οι Σέρβοι, που σε ένα συναρπαστικό ματς επιβλήθηκαν της Ιταλίας με 12-11 στα πέναλτι (7-7 η κανονική διάρκεια). Αποτέλεσμα δίκαιο, καθώς στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν πραγματικά ισάξιες και χρειάστηκε να λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι (5-4 υπέρ των Σέρβων).

Την τετράδα συμπλήρωσε η Ουγγαρία, που δεν συνάντησε καμία απολύτως δυσκολία και σκόρπισε τη Γερμανία με 22-1.

Οι ημιτελικοί είναι προγραμματισμένοι για την Πέμπτη (23/09)