Εκτός τετράδας οι Νέες Γυναίκες

«Πλήρωσε» τα λάθη της στην άμυνα η Εθνική μας ομάδα Νέων Γυναικών με αποτέλεσμα να ηττηθεί από την Ιταλία σχετικά εύκολα με 11-15 και να μείνει εκτός τετράδας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, που διεξάγεται στην πόλη Κόιμπρα της Πορτογαλίας. Πλέον, τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη θα διεκδικήσουν την 5η θέση στο τουρνουά.

Αύριο (14/9) στις 19:00 ώρα Ελλάδας θα αντιμετωπίσει την Νέα Ζηλανδία (ηττήθηκε 21-3 από την Ουγγαρία).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να ανοίξει… λογαριασμό με πέναλτι της Σάντα, αλλά στη συνέχεια δέχτηκε δύο γκολ από την Τζιουστίνι, ενώ η διαφορά πήγε και στα δύο τέρματα (2-4) πριν μειώσει η Μουστακαρία.

Στη δεύτερη περίοδο, οι ιταλίδες εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο την ολιγωρία των διεθνών μας και βρήκαν στόχο επτά φορές (επιμέρους σκορ 3-7). Τα προβλήματα συνεχίστηκαν και στο τρίτο οκτάλεπτο για τις διεθνείς μας που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-14. Στη τελευταία περίοδο με τα πάντα να έχουν κριθεί η Εθνική μας ομάδα κατάφερε να μειώσει την διαφορά 15-11 χάρη σε τέρματα των Σάντα 2, Καϊάφα και Τορνάρου.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 3-7, 1-3, 4-1

ΕΛΛΑΔΑ (Ευτυχία Καραγιάννη): Μαυρωτά, Σάντα 5, Καϊάφα 1, Σιούτη, Μουστακαρία 1, Τσιμάρα, Τορνάρου 2, Κουρέτα 1, Χαλδαίου, Τριχά 1, Αγγελίδη, Κωσταντοπούλου, Καλαϊτζή.

Τα τέρματα της Ιταλίας σημείωσαν οι: Ντι Μαρία 3, Μπετίνι 3, Τζιουφρίντα 3, Λεόνε 2, Τζιουστίνι 2, Μπιάνκι 1, Πάπι 1.

Διαιτητές: Σοπχαμπμιχάι (ΗΠΑ), Κέσλερ (Αυστρία).