Αποστολή εξετελέσθη

Ύστερα από ένα αμφίρροπο σε εξέλιξη παιχνίδι η Εθνική μας ομάδα των Εφήβων κέρδισε την αντίστοιχη της Σερβίας με 11-9 στη δεύτερη αγωνιστική του Β΄ομίλου για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που φιλοξενείται στην πόλη Μανίσα της Τουρκίας.

Και με αυτήν την επιτυχία, έχει εξασφαλίσει κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό την απ ευθείας πρόκρισή της στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης. Αρκεί να κερδίσει αύριο στις 19.30 και την Ιταλία, η οποία επικράτησε σήμερα της Ολλανδίας με 9-8, ενώ είχε ηττηθεί στην πρεμιέρα από την Σερβία με 10-12 .

Με όπλο την άμυνά τους, οι διεθνείς μας παίκτες πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, κυρίως, στο δεύτερο ημίχρονο, οπότε ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 6-4 (μόλις 38 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου), αλλά οι Έλληνες παίκτες με τρία συνεχόμενα τέρματα κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά με 7-6.

Η αρχή έγινε με τον Λασκαρίδη στα τελευταία 13 δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου, η ισοφάριση ήλθε με τον Μητράκη (6.35 στο τρίτο οκτάλεπτο) και ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Κόκκινου να βρει δίχτυα.

Το... ξέσπασμα είχε και συνέχεια για την Εθνική μας ομάδα που πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στα μισά της τέταρτης περιόδου, αφού προηγήθηκε με 8-10 (μέσα σε διάστημα μισού λεπτού πέτυχαν γκολ ο Κόκκινος και ο Λασκαρίδης) και αργότερα με 9-11 (με τον Μπελέση 2 λεπτά πριν την λήξη) που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-2, 1-3, 2-3

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Κρατημένος, Λυκούδης 2, Κόκκινος 4, Καρατζάς, Καπράγκος, Λασκαρίδης 2, Ζερβουδάκης, Μητράκης 1, Ζαχόπουλος, Σιαμάς 1, Μπέλεσης 1, Γιαννάτος, Μαυριόπουλος.

Σκόρερ της Σερβίας: Μποντίρογκα 2, Νοβάκοβιτς 1, Γκλάντοβιτς 3, Μπόσκοβιτς 1, Κρίστιτς 2.