Ένα ντέρμπι από τα παλιά

ΣΧΟΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΑΓΓΕΛΗ ΠΑΤΡΑ

Ένα ντέρμπι από τα παλιά. Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Πανιώνιο στο Λαιμό σ’ ένα σκληρό παιχνίδι που μας έδωσε πολλά! Ωραία γκολ, μεγάλες αποκρούσεις, εντάσεις διαπληκτισμούς και τέλος νίκη του Ιστορικού. Ο αγώνας ξεκίνησε με ισορροπία στο σκορ και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γκολ, γκολ.

Στη 2η περίοδο ο ΠΓΣΣ ξέφυγε στο σκορ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο ΝΟΒ να ανεβάσει τον ρυθμό χωρίς όμως να καταφέρει να πλησιάσει. Γενικά ο αγώνας είχε μεγάλη ένταση με τα μαρκαρίσματα και από τις δύο πλευρές να είναι στα όρια τις αποβολής. Στα μισά της 2ης περιόδου ο Πανιώνιος έχασε για λίγο τον Μουρίκη που βγήκε ματωμένος για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Έτσι φτάσαμε στο ημίχρονο με τον Πανιώνιο να προηγείται με τρία γκολ 4-7.

Ο ΝΟΒ μπήκε δυναμικά στην 3η περίοδο και σύντομα κάλυψε τη διαφορά με γκολ στον αιφνιδιασμό και αξιοποιώντας τις αποβολές που κέρδισε. Με την ένταση στα ύψη, ο Μουρίκης που είχε επιστρέψει στον αγώνα αποβλήθηκε με αντικατάσταση και ενώ η ομάδα του πήγαινε σε επίθεση στο 3:59 της 3ης περιόδου. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στο ΝΟΒ να πλησιάσει στο γκολ.

Τώρα όλα έδειχναν πως η Βουλιαγμένη επέστρεψε για τα καλά στον αγώνα αλλά μια άτυχη στιγμή για τον Χαλυβόπουλο, που ως εκείνη την ώρα ήταν από τους καλύτερους του αγώνα με δύο γκολ, τον έθεσε εκτός μάχης. Κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Αυτό ενίσχυσε την αυτοπεποίθηση των αθλητών του Πανιωνίου που πήγαν ξανά τη διαφορά στα δύο γκολ 7-9 με γκολ στο παραπάνω.

Ο ΝΟΒ μείωσε στο γκολ πάλι και έτσι έκλεισε την 3η περίοδο με σκορ 8-9. Στην αρχή της 4ης ο ΝΟΒ ισοφάρισε 9-9 αλλά ο Πανιώνιος με πολύ καλή άμυνα στο λιγότερο και τον Λιμαράκη να κατεβάζει ρολά στη συνέχεια οδήγησε στην θριαμβευτική επικράτηση του ΠΓΣΣ 9-11.

Ξεχωρίζω από τον αγώνα τις πολύ καλές ενέργειες των Χαλυβόπουλου, Κουρούβανη, Σπαχιτς και Ανδρεάδη, που αντικατέστησε τον Τζορτζάτο στο τέλος της 2ης περιόδου, για το Ναυτικό Όμιλο Βουλιαγμένης. Ουκροπινα, Κοπελιάδη, Μοσκοφ, Παπάκο και βέβαια Λιμαράκη για τον Πανιώνιο Γυμναστικό Σύλλογο Σμύρνης.

Τέτοιοι αγώνες ανεβάζουν το άθλημά μας γιατί αυτό το ματς εκτός από ένταση είχε και πολύ καλή ποιότητα. Αθλητές με δεξιότητες σε άμυνα και επίθεση. Αποτελέσματα οργανωμένης ομαδικής δουλειάς με ξεκάθαρες κινήσεις τακτικής. Ομάδες προετοιμασμένες καλά σε φυσικό και τεχνικό επίπεδο. Καλά διαβασμένοι για τον αντίπαλό τους, αθλητές και προπονητές. Πολύ καλή διαιτησία από τους Μπιράκη-Μπουδραμή σ’ ένα δύσκολο αγώνα. Πιστεύω πως θα δούμε πολλά τέτοια φέτος. Συγχαρητήρια σε όλους.