12 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗ ΓΛΑΣΚΟΒΗ

0
95

Το Διεθνές Μίτινγκ κολύμβησης στη Γλασκόβη ολοκληρώθηκε χθες (26/5), με την Ελληνική αποστολή να επιστρέφει στην Ελλάδα με 12 μετάλλια στις αποσκευές της (5 χρυσά, 3 ασημένια, 4 χάλκινα).

Ο Δημήτρης Νέγρης κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια, στα 800μ ελεύθερο με χρόνο 7:57.84 και στα 1500μ ελεύθερο με 15:11.19. Δύο χρυσά στα ίδια αγωνίσματα πήρε και η Κέλλυ Αραούζου, με χρόνο 8:56.36 στο 800αρι και 16:34.49 στα 1500μ.

Ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης ανέβηκε από μία φορά στο κάθε σκαλί του βάθρου, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 200μ ύπτιο με 1:59.36, το ασημένιο στα 100μ ύπτιο με 55.49, ενώ τρίτος αναδείχθηκε στα 50μ ύπτιο με χρόνο 26.05. Ο Γιώργος Σπανουδάκης στα 50μ ύπτιο, με χρόνο 25.84, τερμάτισε 2ος, ενώ στα 100μ ύπτιο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 55.63.

Στα 200μ μεικτή ατομική, η Νικολέτα Παυλοπούλου πήρε τη δεύτερη θέση με χρόνο 2:16.22, ενώ δύο χάλκινα μετάλλια κατέκτησε ο Παναγιώτης Μπολάνος, στα 200μ ελεύθερο με 1:51.50 και στα 200μ ύπτιο με χρόνο 2:03.10.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής Νίκος Γέμελος, μετά την ολοκλήρωση των αγώνων, εμφανίστηκε ικανοποιημένος από την απόδοση των αθλητών, ενώ ανέφερε ότι πλέον προετοιμάζονται για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Ιουλίου στην Κορέα: «Οι επιδόσεις των αθλητών ήταν πολύ καλές, παίρνοντας αρκετά μετάλλια σε αυτό το Μίτινγκ. Ο ανταγωνισμός δεν ήταν πολύ υψηλός και θα μπορούσαμε να πάμε ακόμα καλύτερα, όμως είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Πλέον, προετοιμαζόμαστε για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Κορέας, όπου θέλουμε να έχουμε μία πολύ καλή παρουσία με διακρίσεις».