ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΤΟ ΚΑΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΤΕΡΜΑΤΙΣΑΝ ΣΤΗΝ 6η ΘΕΣΗ ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ

0
432

Σε έναν αγώνα με πολύ υψηλό σκορ, η ελληνική ομάδα των εφήβων ηττήθηκε με 22-19 από την αντίστοιχη των Σέρβων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ποντγκόριτσα και κατέλαβε την 6η θέση στο τουρνουά. Πρώτος σκόρερ της Ελλάδας και τους αγώνα ήταν ο Γρηγόρης Γιαννόπουλος, που σημείωσε 8 γκολ. Η Εθνική μας ομάδα ουσιαστικά πλήρωσε το κακό της ξεκίνημα στο παιχνίδι, αφού δεν μπόρεσε ποτέ κατά την διάρκεια του αγώνα να ισοφαρίσει τους Σέρβους που από τα πρώτα λεπτά απέκτησαν προβάδισμα τριών τερμάτων και το διατήρησαν σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Το φιλμ του αγώνα

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν πολύ πιο δυνατά τον αγώνα και πήραν προβάδισμα στο σκορ με τρία γκολ από την πρώτη περίοδο (2-5, 3-6, 4-7). Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου αντέδρασαν και μείωσαν σε 10-9, όμως ένα μικρό 2-0 έστειλε και πάλι την διαφορά στα τρία γκολ υπέρ της Σερβίας. Με αυτό το σκορ (12-9) έκλεισε το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού η ελληνική ομάδα προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και στο τρίτο οκτάλεπτο έφτασε δύο φορές αναπνοής, χωρίς όμως να καταφέρει να φτάσει στην ισοφάριση, αφού οι Σέρβοι είχαν άμεση απάντηση. Μάλιστα στην τέταρτη περίοδο η Σερβία πήρε προβάδισμα που έφτασε και τα τέσσερα τέρματα (19-15 και 20-16) και έτσι έφτασε στην νίκη με το τελικό 22-19 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα έχοντας 5 νίκες 1 ισοπαλία-ήττα στα πέναλτι και 1 ήττα. Σίγουρα θα μπορούσε να είχε πάει καλύτερα, όμως στον κρίσιμο προημιτελικό στάθηκε άτυχη στην διαδικασία των πέναλτι.

Ελλάδα – Σερβία 19-22 (4-7, 5-5, 6-5, 4-5)

Ελλάδα (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Μαντής, Χονδροκούκης, Γαρδίκας 2, Κάκαρης, Νικολαΐδης 3, Παπαναστασίου 1, Γιαννόπουλος 8, Δελαγραμμάτικας 1, Γκιουβέτσης 4, Παπασηφάκης, Κουρούβανης

Σερβία (Ζόραν Μιλένκοβιτς): Τοντορόφσκι, Μίρκοβιτς, Μίτροβιτς, Λούκιτς 3, Μπόσιτς 6, Βέλκιτς 1, Βίτσκοβιτς 1, Τόμιτς 3, Γιάνκοβιτς 6, Σουλτς 2, Μπούλαγιτς