ΞΕΦΥΓΕ Η ΡΕΚΟ, ΧΑΜΟΣ ΣΤΟΝ 1ο ΟΜΙΛΟ

0
286

Ολοκληρώθηκε χθες η 8η αγωνιστική των ομίλων του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ και πλέον δεν υπάρχει αήττητη ομάδα στην Ευρώγπη, αφού και ο Ολυμπιακός ηττήθηκε χθες μέσα στο Ντουμπρόβνικ από την Γιουγκ.

Στον 1ο όμιλο είχαμε μια μίνι έκπληξη, η οποία μπέρδεψε κι άλλο την κατάσταση, όσον αφορά την 4αδα. Οι θέσεις λοιπόν 2-5 θα παίζονται μέχρι το τέλος.
Λογικά ο Ολυμπιακός αν δεν αυτοκτονήσει, δεν χάνει την πρωτιά, ειδικά αν συνεχίσει να εκμεταλλεύεται την έδρα του.
Τον χθεσινό αγώνα των ερυθρολεύκων, με την ανάλυση και τα στατιστικά, μπορείτε να τον δείτε εδώ.

Στα υπόλοιπα 3 ματς έγιναν τα ακόλουθα:

Παρτιζάν – Μπρέσια 3-8 (1-1, 0-1, 1-3, 1-3)
Οι Ιταλοί δεν ήταν καλοί όπως πριν από 10 μέρες που προηγήθηκαν 8-0 και χθες δυσκολεύτηκαν από τους Σέρβους που παραμένουν χωρίς βαθμό. Το πιο σημαντικό σημείο του αγώνα ήταν τα πρωτα 3 λεπτά της τρίτης περιόδου, όταν η Μπρέσια έκανε το ματς εύκολο, φτάνοντας στο 1-5.
Από 2 γκολ για την Μπρέσια πέτυχαν οι Πάσκοβιτς και Γιάνοβιτς και από 1 οι Μπερτόλι 1, Βούκσεβιτς 1, Ν. Πρεσιούτι 1 και Κ. Πρεσιούτι 1.
Για την Παρτιζάν τα γκολ πέτυχαν οι Ραντάνοβιτς 2 και Αντρέγεβιτς 1.

Ανόβερο-Μπρέσια 7-13 (2-4, 3-5, 0-3, 2-1)
Οι Ισπανοί πέτυχαν πολύ σπουδαία νίκη μέσα στην Γερμανία και ουσιαστικά απέκλεισαν τις λιγοστές πιθανότητες που είχαν οι Γερμανοί να ξαναμπούν στο παιχνίδι της πρόκρισης. Η Μπαρτσελονέτα παίζει καλά και ήδη βρέθηκε στην 3η θέση και είναι σε φόρμα.
Το ματς ξεκαθάρισε από την 1η περίοδο.
Σκόραραν για την Μπρέσια οι Γρανάδος 3, Μουνάριθ 3, Περόνε 2, Βρλιτς 2, Λαρούμπε 1, Φερνάντεθ 1 και Μάγιαρακ 1.
Για την Ανοβερο σκόραραν οι Ράντοβιτς 3, Μπργκούλιαν 2, Κόρουσιτς 1 και Ετσράνι 1.

Ντυναμό Μόσχας – Ορβοσι 7-7 (1-2, 1-1, 2-2, 3-2)
Μίνι έκπληξη στην Μόσχα, όπου οι Μοσχοβίτες έχασαν 2 υπερπολύτιμους βαθμούς. Οι Ούγγροι κατέβηκαν για να κερδίσουν και έφτασαν πολύ κοντά. Προηγούντο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οι Ρώσοι πήραν κεφάλι στο σκορ στην τελευταία περίοδο (6-5 και 7-6) αλλά δεν κατάφεραν τελικά να κερδίσουν.
Σκόραραν για την Ντυναμό οι Ιβάνοφ 2, Χόλοντ 2, Σούμποτιτς 2 και Πιέτλοβιτς 1. Για την Ορβοσι τα γκολ πέτυχαν οι Σέμαν 2, Ραντζέλοβιτς 1, Κόβατς 1, Ερντελι 1, Χέγκεντους 1 και Ούμποβιτς 1.

8. Παρτιζάν 0

Στον 2ο όμιλο έγινε μια σούπερ έκπληξη και τα πράγματα αρχίζουν να ξεκαθαρίζουν. Η Ρέκο ξέφυγε 5 βαθμούς, ενώ την νίκη της ημέρας πέτυχε η Εγκερ που ξανακέρδισε την Σόλνοκ.
Αναλυτικά:

Γιαντραν Χερτζεκνόβι – Σαμπαντέλ 7-8 (3-1, 0-3, 3-1, 1-3)
Σε ένα ματς ανατροπών η Σαμπαντέλ πέτυχε μεγάλη νίκη εκτός έδρας, αλλά για να ξαναμπεί στο κυνήγι της πρόκρισης πρέπει να πάρει πολλά τέτοια ματς. Η Γιαντράν χάνοντας αυτό το ματς, ουσιαστικά έχασε μεγάλο μέρος των ελπίδων της για πρόκριση στο final 8.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 3-1. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 3-0 στην 2η περίοδο, πήγαν το ματς στο 3-4. Οι Μαυροβούνιοι ξαναπήραν προβάδισμα 2 φορές (5-4 και 6-5) αλλά εκεί έγινε νέο σερί 3-0 για τους Ισπανούς που πέρασαν μπροστά 6-8. Ο Μερκούλοφ μείωσε σε 7-8 και η Γιαντράν έχασε παραπάνω στο τελευταίο λεπτό για να ισοφαρίσει.
Σκόραραν για την Γιαντράν οι Ουκρόπινα 2, μερκούλοφ 2, Κριέστορατς 1, Γκαρντάσεβιτς 1 και Πέτκοβιτς 1.
Για την Σαμπαντέλ τα γκολ πέτυχαν οι Καμπάνας 3, Ματόσο 1, Καρίγιο 1, Μπούστος 1, Εσκριμπάνο 1 και Καράσκο 1.

Στεάουα – Αλφεν 9-8 (4-1, 1-3, 2-2, 2-2)
Κοντά στην έκπληξη έφτασε η Αλφεν αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι, πέρα από τις εντυπώσεις. Οι Ρουμάνοι μετά την 1η περίοδο πίστεψαν ότι θα κερδίσουν εύκολα και παραλίγο να την πατήσουν. Κέφια είχε ο Ανδρέας Μοίραλης που πέτυχε 2 γκολ. 4 είχε επίσης για την Αλφεν ο Μαντολίνι και 2 ο Ιντζιτς. Για την Στεάουα 3 γκολ πέτυχε ο Μούρισιτς, 2 ο Ραντόι, 1 ο Φιλίπποβιτς 1 ο Γκεόργκε, 1 ο Ντελγκάδο και 1 ο Γκίμπαν.

Ρέκο – Σπαντάου 12-4 (4-1, 2-1, 2-1, 4-1)
Εύκολη νίκη πέτυχε η Ρέκο και πλέον είναι 5 βαθμούς μπροστά από την δεύτερη θέση. Οι Ιταλοί καθάρισαν πολύ γρήγορα το ματς απέναντι στους Γερμανούς που προέρχονταν από μεγάλη ήττα στο Γερμανικό πρωτάθλημα (7-11 εντός έδρας από την Ανόβερο).
Σκόραραν για την Ρέκο οι Ντι Φούλβιο 4, Μολίνα 2, Ετσενίκουε 2, Φιλίπποβιτς 2, Μπρούνι 1 και Ιβοβιτς 1.
Για την Σπαντάου σκόραραν οι Νεγκρεάν 1, Ντέντοβιτς 1, Σταμ 1 και Ρέστοβιτς 1.

Εγκερ – Σόλνοκ 6-3 (1-0, 3-1, 0-0, 2-2)
Με τον Βλαχόπουλος σε μεγάλα κέφια, να πετυχαίνει τα 2 πρώτα γκολ της ομάδας του, η Εγκερ που προερχόταν από οδυνηρή ισοπαλία στο Ουγγρικό πρωτάθλημα με την Μίσκολτς, κέρδισε για 2η φορά μέσα σε 10 μέρες την Σόλνοκ και πλέον φιγουραρει στην 2η θέση του ομίλου. Στον Ουγγρικό λοιπόν εμφύλιο, νικήτρια ήταν η ομάδα της Εγκερ με καθαρό σκορ και όλα δείχνουν οτι εκεί που τα είχαν βάψει μαύρα, τώρα όλα είναι ρόδινα.
Η Εγκερ πήρε προβάδισμα από την αρχή, το οποίο έφτασε μέχρι και το 5-1, ενώ σε κανένα σημείο δεν απειλήθηκε.
Σκόραραν για την Εγκερ οι Βλαχόπουλος 2, Ράσοβιτς 1, Ντέκερ 1, Τσούτσκοβιτς 1 και Μπέντο 1.