ΝΙΚΗ – ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ – ΠΡΩΤΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

0
328

Νίκη που τον φέρνει προσωρινά στην Α’ Θέση του Γ’ Ομίλου πέτυχε ο ΝΑΟ Κέρκυρας στο Ιλίσιο Κολυμβητήριο επί του Ηλυσιακού με σκορ 11-8. Οι Φαίακες εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις σημαντικές απουσίες της ομάδας του Ζωγράφου και πήραν τη νίκη. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Φράγκος και Παπαθεοδώρου με 3 γκολ, όσα είχε και ο Παυλάκης για τους ηττημένους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους νησιώτες οι οποίοι προηγήθηκαν με 2-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ διεύρυναν το προβάδισμά τους σε 6-3 στη λήξη του ημιχρόνου. Στη συνέχεια η αθηναϊκή ομάδα προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, φέρνοντας τη διαφορά στο γκολ (8-9) στην αρχή του τελευταίου οκταλέπτου. Όμως οι Κερκυραίοι κατάφεραν να μείνουν ψύχραιμοι και να φτάσουν στη νίκη. Παράπονα είχαν από τη διαιτησία οι άνθρωποι του Ηλυσιακού για κάποιες αποβολές στα τελευταία λεπτά, χωρίς όμως κάτι περισσότερο.

Ηλυσιακός – Κέρκυρα 8-11 (1-2, 2-4, 3-3, 2-2)

Σκόρερς

Ηλυσιακός: Παυλάκης 3, Μαλλιαρός 1, Πύαλου 1, Κιτσιώνας 1, Τουμπουρος 1, Μπενέας 1

ΝΑΟ Κέρκυρας: Παπαθεοδώρου 3, Φράγκος 3, Βογιατζόγλου 2, Παππάς 1, Κουλούρης 1, Μελιδονιώτης 1

Πλέον η πρωτιά του ομίλου περνάει από τη Θεσσαλονίκη και την αναμέτρηση Ηρακλής – Νηρέας Γέρακα. Εκεί η ομάδα της Αθήνας θέλει μόνο νίκη για να καταλάβει την πρώτη θέση, η οποία είναι καθαρά γοήτρου, αφού και οι δύο πρώτες ομάδες θα συμμετεχουν στα πλέι οφ ανόδου.