0
137

Διατήρησε τα σκήπτρα της, κατακτώντας το τρόπαιο για 14η φορά. Ο λόγος για την Μπαρτσελονέτα που επικράτησε πολύ εύκολα σε όλα της τα παιχνίδια στο final 8 του κυπέλλου Ισπανίας που διεξήχθη στην Τενερίφη.

Στον τελικό, η Μπαρτσελονέτα κέρδισε την Τεράσα με 13-8 (2-3, 3-1, 4-2, 4-2).

Η Τεράσα, όπως φαίνεται και από την διακύμανση των οκταλέπτων, μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, αλλά ήταν μέσα στην διεκδίκηση της νίκης μέχρι το ημίχρονο. Κι όμως, η Μπαρτσελονέτα πέτυχε τα 2 πρώτα γκολ της συνάντησης. Η Τεράσα όμως διαμόρφωσε το 0-2 σε 3-2. Στην δεύτερη περίοδο το ματς ήταν ισορροπημένο, αλλά η Μπαρτσελονέτα πήρε προβάδισμα, το οποιο δεν έχασε ποτέ.

Για την Τεράσα (3/12 παραπάνω) σκόραραν οι Κάρνε 3, Αλαρκόν 2, Γκαλέεφ 2, Ντε Φρέιτας 1.
Για την Μπαρτσελονέτα (4/8 παραπάνω) σκόραραν οι Μουνάριθ 4, Φαμέρα 2, Γκρανάδος 2, Γκαρσία 2, Βρλιτς 1, Φερνάντες 1 και Μάγιαρακ 1.