ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΧΟΖΟΥ ΚΑΙ ΛΕ ΚΛΟΣ (ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ 25άρας)

0
129

Με την Κατίνκα Χόζου από την Ουγγαρία και τον Τσαντ Λε Κλος από την Νότιο Αφρική να αναδεικνύονται καλύτεροι αθλητές των αγώνων, ολοκληρώθηκε χθες τα ξημερώματα το 13ο παγκόσμιο πρωτάθλημα σε 25άρα πισίνα που διεξήχθη στο Γουίντσορ του Καναδά. Η Ουγγαρέζα πρωταθλήτρια κατέκτησε των ασύλληπτο αριθμό των 7 (!) χρυσών μεταλλίων (100μ και 200μ Ύπτιο, 100μ και 200μ πεταλούδα, 100μ, 200μ και 400μ μικτή ατομική), καθώς και δύο ασημένιων (200μ. ελεύθερο και 50μ. ύπτιο).

Ο Λε Κλος από την πλευρά του πήρε τρία χρυσά ( 50μ, 100μ και 200μ πεταλούδα), καθώς και ένα ασημένιο (200μ ελεύθερο) ενώ ήταν ο μοναδικός που πέτυχε παγκόσμιο ρεκόρ σε ατομικό αγώνισμα (48.08 στα 100μ. Πεταλούδα).

Καλύτερη ομάδα αναδείχθηκε αυτήν των ΗΠΑ με τριάντα μετάλλια. Αναλυτικά ο πίνακας των μεταλλίων του 13ου παγκοσμίου πρωταθλήματος, όπου 22 χώρες είδαν κάποιον αθλητή τους να ανεβαίνει στο βάθρο των νικητών: