ΗΤΤΑ ΣΤΟ «ΝΗΜΑ» ΚΑΙ 4η ΘΕΣΗ ΟΙ ΝΕΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

0
260

Η Εθνική ομάδα των Νέων Γυναικών «πλήρωσε» το κακό ξεκίνημα κόντρα στην Ιταλία και γνώρισε την ήττα στον Μικρό Τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Φουνσάλ.

Τα κορίτσια του Στέφανου Λέανδρου δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην τελευταία φάση του αγώνα και ηττήθηκε με 9-8, καταλαμβάνοντας την 4η θέση στη διοργάνωση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε νοθρά τον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-3 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, η Ελλάδα εμφανίστηκε βελτιωμένη, μειώνοντας σε 9-8, όμως στην τελευταία φάση του αγώνα, 0:09 πριν τη λήξη, δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και η Ιταλία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Σημαντικό ήταν το στατιστικό μας στον παίκτη παραπάνω, καθώς είχαμε 3/15 και δεν εκμεταλλευτήκαμε την αριθμητική υπεροχή, ενώ στο τρίτο οκτάλεπτο η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη αποβλήθηκε με αντικατάσταση.

Νωρίτερα, η Ουγγαρία πήρε την 7η θέση, επικρατώντας της Κίνας με 12-7, ενώ η Ισπανία τερμάτησε 5η με τη νίκη της κόντρα στις ΗΠΑ με 10-9.

ΙΤΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 9-8

Τα οκτάλεπτα: 4-1 , 2-2 , 2-3 , 1-2

Ιταλία: Μπαντσέλι, Ζανέτα 2, Ρεπέτο 2, Αμεντέο 1, Μποργκ, Κέργκολ, Τζιουστίνι, Ριτσιόλι, Κολέτα 1, Μεγκιάτο, Κόχιερε 3, Μπενίνι, Ινπεράτρις

Ελλάδα (Στέφανος Λέανδρος): Κοτσιώνη, Κατσιμπρή, Λούδη, Ελληνιάδη 2, Πρωτοπαπά 1, Μαστρόκαλου, Νίνου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Κοκκινάκη, Δούλη, Κοντονή 1, Κανετίδου 2, Αρχοντάκη