ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΕ ΑΜΥΝΑ ΚΑΙ ΕΧΑΣΕ

1
709

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο ο μεγάλος αγώνας του 1ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ ανάμεσα στην Γιουγκ και τον Ολυμπιακό.

Η Ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο και ηττήθηκε από τους Κροάτες με σκορ 10-8 (4-2, 2-1, 2-3, 2-2).

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλά σήμερα. Ειδικά στην άμυνα στα ίσια ήταν απογοητευτικός. Επαιξε εξαιρετικά στην άμυνα στο λιγότερο αναγκάζοντας την Γιουγκ στο τραγικό 1/9 κι όμως έχασε. Και έχασε επειδή δέχτηκε 8 (οκτώ) γκολ από την περιφέρεια. Και δεν ήταν όλα σουτ αλλά κάποια από αυτά ήταν από μπασίματα.
Γενικά ο Ολυμπιακός στο 1ο ημίχρονο δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει τις προσωπικές κινήσεις των παικτών του Κόμπεσακ. Αυτοί αρκετές φορές έβγαιναν σε θέση για γκολ και οι πολύ καλοί πασέρ της Κροατικής ομάδας έβγαλαν κάμποσες ασίστ.
Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά μετά το 8-4, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε πολύ και ξαναμπήκε στο ματς. Σε αυτό μεγάλη συμβολή είχαν 2 πράγματα. Το πρώτο ήταν η επανεμφάνιση στον αγώνα του Πάβιτς που στο 1ο ημίχρονο ήταν κακός. Το δεύτερο ήταν τα γκολ στον παραπάνω που επιτέλους ήρθαν.
Επίσης ο Ολυμπιακός ήταν καλός στα ίσια όπου σκόραρε συνολικά 5 φορές. Ομως τα ματς αυτά κερδίζονται μόνο αν η άμυνα τρώει σίδερα και ο Ολυμπιακός δεν πηταν καλός (με εξαίρεση το λιγότερο).

Ο Βλάχος είχε προσαρμοσμένη την ομάδα του στον Ρεντζούτο, ο οποίος δεν σκόραρε. Πήγε όμως πολύ καλά ο Γιόκοβιτς.
Επιθετικά έλειψαν τα γκολ του Γεννηδουνιά, ενώ ενδεχομένως ο Βλάχος να περίμενε περισσότερα από τον Μουρίκη που όμως έδωσε μεγάλες μάχες και από τον Γούνα.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Ο Ολυμπιακός είχε 8/26 σουτ. Στα ίσια είχε 5/16, στον παραπάνω 3/8, από φουνταριστό 0/1 και στην κόντρα 0/1.
Ο Πάβιτς είχε τελικά 11/21 (52%).
Οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν 5 αποβολές από τον φουνταριστό, 2 στην κόντρα και 1 στην περιφέρεια.
Εκτός από τα 8 γκολ ο Μπίγιατς είχε 11 αποκρούσεις και ο Ολυμπιακός είχε επίσης 2 δοκάρια και 5 άουτ.

Η Γιουγκ είχε 8/16 στα ίσια, 0/1 από φουνταριστό, 1/9 στον παραπάνω και 1/2 στην κόντρα. Συνολικά οι Κροάτες είχαν 10/28.
Ο Μπίγιατς είχε 11/19 (58%).
Η Γιουγκ κξέρδισε και τις 9 αποβολές της από τον φουνταριστό.
Εκτός από τα 10 γκολ και τις 11 αποκρούσεις του Πάβιτς, οι Κροάτες είχαν 1 μπλοκαρισμένο σουτ, 2 δοκάρια και 3 άουτ.

Τα γκολ της Γιουγκ πέτυχαν οι Γιόβοβιτς 4, Φάτοβιτς 2, Γκαρσία 1, Ράσοβιτς 1, Παβλίσεβιτς 1 και Λοζίνα 1.
Τα γκολ του Ολυμπιακού πέτυχαν οι Φουντούλης 2, Μπούσλι 2, Αργυρόπουλος 1, Δερβίσης 1, Μυλωνάκης 1 και Ομπράντοβιτς 1.

1 ΣΧΟΛΙΟ

1. […] Στον 1ο όμιλο είχαμε μια μίνι έκπληξη, η οποία μπέρδεψε κι άλλο την κατάσταση, όσον αφορά την 4αδα. Οι θέσεις λοιπόν 2-5 θα παίζονται μέχρι το τέλος. Λογικά ο Ολυμπιακός αν δεν αυτοκτονήσει, δεν χάνει την πρωτιά, ειδικά αν συνεχίσει να εκμεταλλεύεται την έδρα του. Τον χθεσινό αγώνα των ερυθρολεύκων, με την ανάλυση και τα στατιστικά, μπορείτε να τον δείτε εδώ. […]