0
618

Ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική της Α2 των ανδρών και στον όμιλο της Αθήνας και πλέον 2 είναι οι αήττητες ομάδες. και δεν είναι απλά αήττητες, αλλά πλέον έχουν ξεφύγει από τους διώκτες τους 5 ολόκληρους βαθμούς.
Πρόκειται για το Περιστέρι και τον Νηρέα Γέρακα που μάλιστα αναμετρώνται την επόμενη αγωνιστική (σε 2 εβδομάδες) μεταξύ τους στο Περιστέρι, στο σούπερ ντέρμπι του ομίλου.

Ο Νηρέας Γέρακα σε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι που θύμισε ματς ομάδων Α1, κέρδισε τον Ηλυσιακό 11-10 (3-1, 3-5, 3-2, 2-2) που είχε τρομερά παράπονα από την διαιτησία.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τις καλύτερες προυποθέσεις για τον Νηρέα Γέρακα. προηγήθηκε 3-1 και 4-2 και έδειξε για μια ακόμη φορά ότι είναι πανέτοιμος στο ξεκίνημα των παιχνιδιών του. Ομως, όπως και στα άλλα ματς, έτσι και τώρα, οι παίκτες του Σπηλιόπουλου έχασαν την συγκέντρωσή τους και βρέθηκαν να πηγαίνουν πλέον μαζί με τους αντιπάλους τους, αφού ο Ηλυσιακός κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς όταν σταμάτησε να διαμαρτύρεται (δίκαια κατά την άποψή μου στην 1η περίοδο) στους διαιτητές και ειδικά στον Γ. Θωμά. Η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με τις ποινές να είναι 5-0 υπέρ του Γέρακα και να υπάρχει ήδη κίτρινη κάρτα στον προπονητή του Ηλυσιακού Γ. Σταύρου και κόκκινη στον έφορο της ομάδας Κιτσιώνα.
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 6-6, με τις 2 ομάδες να πετυχαίνουν εντυπωσιακά γκολ με όλους τους τρόπους.
Πριν πάντως ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδος ο Θωμάς απέβαλλε χωρίς κανείς να καταλάβει το γιατί και τον βοηθό προπονητή Γ. Τσόκα.
Στα 2 πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, ο Νηρέας πέτυχε 2 εντυπωσιακά γκολ και πήρε και πάλι προβάδισμα 2 τερμάτων. Ακολούθησαν 2 επίσης εντυπωσιακά γκολ του Ηλυσιακού και το ματς ξαναήρθε στα ίσια. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου, ο Νηρέας πήρε και πάλι προβάδισμα 9-8.
Στην τελευταία περίοδο ο Ηλυσιακός ισοφάρισε. Στα 2.30 ο Νηρέας πήρε και πάλι τα ηνία του ματς με το σκορ στο 10-9, αλλά ο Ηλυσιακός και πάλι ισοφάρισε 10-10. Αμέσως μετά ο Μαυρεδάκης πέτυχε με μακρινό σουτ το γκολ της νίκης, αφού ο Ηλυσιακός στην συνέχεια δεν κατάφερε να σκοράρει με παίκτη παραπάνω.

Το Περιστέρι κέρδισε άνετα το Καλαμάκι και μάλιστα εκτός εδρας με σκορ 4-10 (1-3, 0-1, 2-3, 1-3).
Οι νικητές δεν είχαν στον πάγκο τους ούτε τον Α. Μαρούλη ούτε τον Γ. Ψύχο, αφού και οι 2 είχαν δεχτεί κόκκινη κάρτα στον προηγούμενο αγώνα τους.
Οι Περιστεριώτες αν και έχαναν 1-0 πήγαν στο οκτάλεπτο μπροστά με 3-1. Ιδιο σκηνικό και στην 2η περίοδο με το Περιστέρι να πετυχαίνει ένα ακόμα γκολ και το Καλαμάκι να παραμένει χωρίς σκοράρισμα για 14′. Το επόμενο γκολ του το πέτυχε το Καλαμάκι στην μέση της τρίτης περιόδου και με το σκορ στο 6-1, κάτι που φυσικά έδειχνε ότι το ματς είχε ήδη κριθεί. Η τελευταία περίοδος ήταν απλά για να γίνει και να ολοκληρωθεί το ματς με νίκη των πρωτοπόρων.

Στην Νίκαια έγινε μεγάλη μάχη και μεγάλη ανατροπή στο τέλος από τους φιλοξενούμενους. Αντιμέτωποι βρέθηκαν ο Ιωνικός και ο ΠΑΟ και το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 8-8 (2-2, 4-2, 1-0, 1-4).
Ο Ιωνικός δεν έχασε σε κανένα σημείο την πρωτοπορία από τον ΠΑΟ. Οι πράσινοι ισοφάριζαν στην αρχή και στο τέλος του ματς.
Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 2 τερμάτων στην 2η περίοδο (5-3 και 6-4) και μάλιστα άφησαν τον ΠΑΟ χωρίς γκολ στην 3η περίοδο ανεβάζοντας την διαφορά στα 3 (7-4). Ο ΠΑΟ για μια ακόμα φορά δεν ήταν καλός στον παραπάνω, αλλά στην αρχή της τελευταίας περιόδου κατάφερε με συνεχή γκολ να πάει στο 7-7 και στην συνέχεια στο 8-8. Ο Ιωνικός έχασε παραπάνω στην τελευταία του επίθεση και συγχρόνως την ευκαιρία να κερδίσει το ματς.

Τέλος, στο Χαιδάρι, η τοπικη ομάδα μετά τις 2 ήττες στο γκολ, κέρδισε με περίπατο τον ουραγό Νηρέα Χαλανδρίου. Το τελικό 13-8 (5-0, 3-0, 2-2, 3-6) δεν δείχνει την διαφορά των 2 ομάδων. Σημαντικό σημείο του αγώνα ήταν ότι οι φιλοξενούμενοι δεν σκόραραν στο 1ο ημίχρονο.