Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Στον τελικό του EHF Cup ο Ολυμπιακός

Τη μεγαλύτερη επιτυχία της ιστορία του πανηγύρισε το τμήμα χάντμπολ του Ολυμπιακού, εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τον τελικό του European Cup ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν στο κλειστό της Ηλιούπολης 39-32 της Φερεντσβάρος, στον αγώνα ρεβάνς της ημιτελικής φάσης, και πέρασαν πανηγυρικά και αήττητοι στον τελικό, αφού στη Βουδαπέστη είχαν αποσπάσει ισοπαλία 28-28.

Ο Ολυμπιακός/Ομιλος Ξυνή γίνεται η τέταρτη ελληνική ομάδα χάντμπολ που προκρίνεται σε ευρωπαϊκό τελικό, μετά τον Φίλιππο Βέροιας, τον Διομήδη Αργους και την ΑΕΚ (δύο φορές).

Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν 14-10 στο 18ο λεπτό και 21-18 στο ημίχρονο, με την τριάδα Σλίσκοβιτς, Κάβτσιτς, Σάββα να σκοράρει «κατά ριπάς». Η Φερεντσβάρος έμεινε κοντά στο σκορ ως το 35΄ (23-21), οπότε ένα σερί 3-0 του Ολυμπιακού έγειρε οριστικά την... πλάστιγγα. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +7 (31-24) και, παρότι οι Μαγυάροι έκαναν μία απέλπιδα προσπάθεια (33-29 δέκα λεπτά πριν τη λήξη), ο θρίαμβος δεν τέθηκε ποτέ σε αμφισβήτηση.

Ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό θα γίνει γνωστός αύριο (28/4), οπότε διεξάγεται στη Ρουμανία η ρεβάνς μεταξύ της Μινάουρ Μπάια Μάρε και της Βαλούρ Ρέικιαβικ, με την ισλανδική ομάδα να διατηρεί σημαντικό προβάδισμα, χάρη στη νίκη της με 36-28 στο πρώτο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 2-0, 3-1 και 4-2, όμως ανέβασε «στροφές» και αφού ισοφάρισε σε 4-4, με τον Σάββα, στο 5:50, πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα (7-6), με τον Τζίμπουλα (9:53). Στο 10:35, ο Σλίσκοβιτς επανάφερε τον Θρύλο σε θέση «οδηγού» (8-7), με τον Κανδύλα να δίνει «αέρα» δύο τερμάτων (9-7), ένα λεπτό μετά!

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με γκολ του Σλίσκοβιτς (13:28), ξέφυγαν με +3 (11-8), με τον Κροάτη να «χτυπάει» ξανά (14:20), για το 12-9! Η Φερεντσβάρος μείωσε σε 12-10, αλλά ο Σάββας «απάντησε» (13-10), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (16:01), με τον Κάβτσιτς να ανεβάζει τη διαφορά στο +4, κάνοντας το 14-10, στο 17:30.

Νέο γκολ του Κάβτσιτς και 15-11 ο Ολυμπιακός, στο 20ό λεπτό, με τον Τζίμπουλα να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το +5. Η Φερεντσβάρος το εκμεταλλεύτηκε και μείωσε σε 15-13, 16-15 και 17-16, αλλά ο Τζηράς αξιοποίησε την εξαιρετική πάσα του Σάββα και έκανε το 18-16, στο 26ο λεπτό! Γκολ του Σάββα (26:40) και ξανά στο +3 (19-16) ο πειραϊκός σύλλογος, με τον Δομπρή να «γράφει» το 21-18, στο 28:50. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν μεγάλες άμυνες και έτσι, «έκλεισαν» το ημίχρονο με 21-18 προβάδισμα.

Στο ξεκίνημα (30:19) του δεύτερου ημιχρόνου, ο Σλίσκοβιτς δήλωσε ξανά «παρών» και ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο +4 (22-18), αλλά με δύο γρήγορα τέρματα, οι Ούγγροι πλησίασαν σε 22-20. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν και πάλι, για το 23-21, ο Σάββας ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι (34:57), για το 24-21, ενώ «βρήκε» και πάλι δίχτυα, σε κενή εστία, για το 25-21, στο 36ο λεπτό! Οι παίκτες του Μπάμπιτς συνέχισαν με το «πόδι» στο «γκάζι» και έφτασαν στο +5 (26-21), με νέο τέρμα του φοβερού και τρομερού Σάββα, στο 37ο λεπτό, ενώ ο Πασσιάς έκανε το 27-22, δύο λεπτά αργότερα!

Στο 39:28, ο Παπαβασίλης «χτύπησε» στην κόντρα και έδωσε προβάδισμα +6 (28-22) στους «ερυθρόλευκους», με τον εξαιρετικό Κάβτσιτς να κάνει το +7 (31-24), στο 42:06, κάνοντας το «έξι στα έξι» σε σουτ! Η ουγγρική ομάδα μείωσε σε 32-26, ο Σάββας «απάντησε» (33-26), στο 45ο λεπτό, αλλά ο Ολυμπιακός δέχθηκα τρία ακόμη τέρματα (33-29). Ο Παπαβασίλης «ξεκόλλησε» την ομάδα του, στο 50:30, για το 34-29, ενώ ο διεθνής εξτρέμ σκόραρε και πάλι στην κόντρα, για το 35-29, στο 52ο λεπτό! Γκολ του Βίντα και +7 (36-29) οι «ερυθρόλευκοι», στο 52:40, με τον Σλίσκοβιτς να κάνει το +8 (37-29), στο 53ο λεπτό, διαφορά που κράτησε (38-30) ο Σάββας, στο 56:00. Ο Ολυμπιακός άντεξε ως το φινάλε, δεν «λύγισε» και επικράτησε με 39-32.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ 39-32

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 7-6, 12-10, 14-11, 17-16, 21-18 (ημχ), 24-21, 28-23, 32-26, 33-29, 37-30, 39-32

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Βίντα 2, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 8, Δομπρής 2, Σμόκοτ, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 6, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 10.

ΦΕΡΕΝΤΒΑΡΟΣ (Παστόρ): Μπόγκναρ 5, Φούζι 5, Νάγκι 8, Ιμρέ 2, Μπάλογκ 2, Πόρνταν, Ντεμπρετσένι 2, Μπόρμπελι, Γκίορι, Μίκιτα 6, Φούλοπ, Ζέπεσι, Μπουιντόσο, Κόβασικς 2

Διαιτητές: Τσερνάβσκις- Μπογκντάνοφς (Λετονία) Παρατηρητής: Βουκασίνοβιτς (Σερβία)

Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 4/5-1/1