Μίλησε στο τέλος η Καλαϊτζή

Με γκολ της Καλαϊτζή (στα τελευταία 3.19 του αγώνα) η ΑΕΚ κέρδισε με 8-7 τον Ηλυσιακό στο πλαίσιο των play out της Α1 πόλο Γυναικών και χρειάζεται μια ακόμη νίκη για να παραμείνει στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενες που ολοκλήρωσαν την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος χωρίς συγκομιδή πόντων, έφεραν σε πολύ δύσκολη θέση τις παίκτριες του Μίσιτς, αφού ήταν μπροστά με 3-4 στο ημίχρονο και 6-7 στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, όμως, η Ένωση βελτιώθηκε στην άμυνα και με τέρματα της Μαργαρίτη και της Καλαϊτζή εξασφάλισε μια πολύτιμη νίκη

Το δεύτερο παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Κυριακή στο κολυμβητήριο των Ιλισίων στις 20.30.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-2, 3-3, 2-0

ΑΕΚ (Μάρκο Μίσιτς): Λάζαρη, Κολιτσοπούλου, Κωνσταντοπούλου, Γεωργίου, Μαργαρίτη 1, Καλαϊτζή 1, Γκίλλα 1, Λογοθέτη 3, Παπαδοπούλου 1, Γαλανοπούλου, Λυκοθανάση 1, Γαλιατσάτου, Πουλοπούλου.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γιώργος Τσόκας): Πράπα, Λουκοπούλου, Νικολακοπούλου, Καπότη, Παναγιώτι 1, Ξανθοπούλου 1, Κοκκίνου, Σκαρπαλέζου 1, Φελλά 1, Μανιάτη 1, Κατσώνη 1, Σκουμπάκη, Κανταλέα, Πετεινάτου, Κακλή 1.