Δύο Κύπελλα για την Σπαντάου

Με γκολ του Ντένις Στρελέζκι, μόλις τέσσερα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του τελικού, η Σπαντάου κέρδισε το Ανόβερο με 15-14 και κατέκτησε το Κύπελλο στην Γερμανία.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και με διακυμάνσεις στο σκορ. Η Σπαντάου είχε προβάδισμα τριών τερμάτων στο ημίχρονο, αλλά το Ανόβερο με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να περάσει μπροστά με 14-13, μόλις δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση. Ο Στρελέζκι, όμως, μίλησε τελευταίος και ψηφίστηκε, επίσης, καλύτερος παίκτης του τουρνουά.

Λίγες ώρες νωρίτερα, η Σπαντάου πανηγύρισε και το Κύπελλο Γερμανίας στις Γυναίκες, αφού νίκησε με χαρακτηριστική ευκολία την Μπάγερ Λεβερκούζεν με 23-11. Η Γκέσα Ντέικε βραβεύτηκε ως η καλύτερη σκόρερ του τουρνουά και η Έμερσον Χούτον ως η πολυτιμότερη παίκτρια. Παράλληλα, αποχώρησε από την ενεργό δράση την Τζένι Γκλάσερ, που αποφάσισε να αφιερώσει τον χρόνο της στην οικογένειά της.