Αγχωτικό φινάλε στον Πειραιά

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-5 στο τέλος της τρίτης περιόδου, ο Εθνικός όμως δεν είχε πει τη τελευταία του κουβέντα. «Ψαλίδισε» τη διαφορά, μείωσε στο γκολ με την Κατσιμπρή 1:57 από τη λήξη αλλά οι «ερυθρόλευκες» πήραν τη νίκη με 11-10 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας (Τρίτη 16/4).

Οι –τυπικά γηπεδούχες- στο κολυμβητήριο του Πειραιά παραμένουν αήττητες και πλέον ετοιμάζονται για το μεγάλο ραντεβού, τη συμμετοχή στο Φάιναλ -4 του Τσάμπιονς Λιγκ. Το Σάββατο στις 15:00 ώρα Ελλάδας, αντιμετωπίζουν στη Βαρκελώνη την ισπανική Ματαρό. Η Νικόλ Ελευθεριάδου σημείωσε τέσσερα τέρματα.

Ο Εθνικός είναι στη τρίτη θέση με 48 βαθμούς. Από τρία τέρματα πέτυχαν Άλκηστις Μπενέκου και Κατσιμπρή (όλα στη τελευταία περίοδο).

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Εθνικός προηγήθηκε με 1-0, όμως ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές» και «έκλεισε» την πρώτη -νευρική- περίοδο με 2-1, με δύο τέρματα της Ελευθεριάδου στην παίκτρια παραπάνω (4:58, 3:17). Στο 7:00 της δεύτερης περιόδου, η Ελευθεριάδου «χτύπησε» ξανά, αυτή τη φορά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και «έγραψε» το 3-1. Με δύο διαδοχικά γκολ (5:54, 3:35), η Σιούτη έδωσε «αέρα» +3 (5-2), με την Β. Πλευρίτου να κάνει το 6-3, στη λήξη του ημιχρόνου (0:01), με απίστευτο σουτ πίσω από το κέντρο!

Στο ξεκίνημα (6:13) του τρίτου οκτάλεπτου, η Ελευθεριάδου πέτυχε το τέταρτο της γκολ, για το +5 (8-3), με την Ξενάκη να κάνει το 9-4 στην κόντρα (3:48). Στο 1:45, η Ξενάκη διαμόρφωσε το 10-5 της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Εθνικός μείωσε στα δύο γκολ (10-8) και στη συνέχεια, μετά το 11-8 της Ελ. Πλευρίτου (4:42), πλησίασε ακόμη πιο κοντά, σε 11-10, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ματς στο κολυμβητήριο του Πειραιά.

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Καραμπέτσου (περιφέρεια, 6:35), 1-1 Ελευθεριάδου (π/π, 4:58), 2-1 Ελευθεριάδου (π/π, 3:17)

2ο οκτάλεπτο: 3-1 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 7:00), 3-2 Κανετίδου (π/π, 6:32), 4-2 Σιούτη (περιφέρεια, 5:54), 5-2 Σιούτη (περιφέρεια, 3:35), 5-3 Αλ. Μπενέκου (φουνταριστό, 3:20), 6-3 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 0:01)

3ο οκτάλεπτο: 7-3 Τριχά (φουνταριστό, 7:23), 8-3 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 6:13), 8-4 Αλ. Μπενέκου (κόντρα, 5:18), 9-4 Ξενάκη (κόντρα, 3:48), 9-5 Καραμπέτσου (3:30), 10-5 Ξενάκη (περιφέρεια, 1:45)

4ο οκτάλεπτο: 10-6 Αλ. Μπενέκου (π/π, 7:43), 10-7 Χατζηκυριακάκη (περιφέρεια, 7:01), 10-8 Κατσιμπρή (περιφέρεια, 5:07), 11-8 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 4:42), 11-9 Κατσιμπρή (π/π, 2:46), 11-10 Κατσιμπρή (περιφέρεια, 1:57)

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-2, 4-2, 1-5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 4, Τριχά 1, Ξενάκη 2, Σιούτη 2, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Σάντα, Βασιλική Πλευρίτου 1, Τζωρτζακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη, Κωνσταντοπούλου, Δρακωτού, Χριστοδούλου.

ΕΘΝΙΚΟΣ GOLDFORCE (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 2, Όλγα Οικονόμου, Τέρνερ, Μπέτα, Ειρήνη Νίνου, Χατζηκυριακάκη, Άλκ. Μπενέκου 3, Μιχαϊλοβιτς, Κανετίδου 1, Ιόλη Μπενέκου, Σοφία Τορνάρου 1, Λυδία Μαυρωτά, Κατσιμπρή 3, Κλαψιανού.