ΥΠΕΤΑΞΕ ΚΑΙ ΤΗ ΜΛΑΝΤΟΣΤ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ Ο ΟΣΦΠ

0
99

Ο Ολυμπιακός πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στον Β’ όμιλο του LEN Champions League, καθώς επικράτησε με 13-8 της Κροατικής Μλάντοστ, στο Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι ερυθρόλευκοι στηρίχθηκαν και πάλι στην πολύ καλή άμυνα, αλλά και την καλή απόδοση του τερματοφύλακα Πάβιτς, ενώ βρήκαν λύσεις πειθετικές σε κρίσιμα σημεία, κυρίως με τους Φουντούλη και Δερβίση (από 4 γκολ). Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-0, στη δεύτερη περίοδο η Μλάντοστ αντέδρασε και μείωσε σε 3-2. Στη συνέχεια η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου διατήρησε την ψυχραιμία του και πήγε στο ημίχρονο με δύο γκολ μπροστά.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του ανεβάζοντας δυο φορές τη διαφορά στα τέσσερα γκολ (8-4) και (9-5). Η Μλάντοστ μείωσε σε 9-7 μπαίνοντας στο παιχνίδι, αλλά ο Γενηδουνιάς με γκολ στο 0:02 έκανε το 10-7. Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν κατά κράτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΜΛΑΝΤΟΣΤ ΖΑΓΚΡΕΜΠ 13-8

Οκτάλεπτα: 3-0, 3-4, 4-3, 3-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 4, Νικολαΐδης, Δερβίσης 4, Μπούσλιε, Μουρίκης, Γούνας, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος.

ΜΛΑΝΤΟΣΤ: Μάρτσελιτς, Ράντου 1, Μίλος 3, Τσάγκαλι, Τσουκ, Πέτκοβιτς, Χέρτσεγκ, Λάζιτς 1, Μπάγιτς, Μπίλιακα 1, Μπουγιούμπασιτς 2, Χαρκόφ, Γιούρλινα.