ΣΤΗΝ ΠΟΣΙΛΙΠΟ ΔΙΑ ΧΕΙΡΟΣ…ΔΕΡΒΙΣΗ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

0
285

Η Ποσίλιπο των Άγγελου Βλαχόπουλου και Γιώργου Δερβίση ήταν αυτή που κατάφερε να κερδίσει στο ντέρμπι των Ελλήνων τη Σαβόνα του Αλέξανδρου Γούνα με 10-9 στη μάχη για την 5η θέση στο Final-6 του πρωταθλήματος Ιταλίας που διεξάγεται στο Τορίνο της Ιταλίας.

Με αυτό τον τρόπο η ομάδα της Νάπολι εξασφάλισε την ευρωπαϊκή της συμμετοχή στο Euro Cup της επόμενης σεζόν. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό με τους Γιώργο Δερβίση και Αλέξανδρο Γούνα να πετυχαίνουν καθοριστικά γκολ στην εξέλιξη της αναμέτρησης.

Η Σαβόνα για ένα ακόμη παιχνίδι, – συνέβη και στον προημιτελικό με την Βερόνα – είχε πολύ κακό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω, αφού είχε 3 γκολ σε 14 προσπάθειες. Από την πλευρά της η Ποσίλιπο στον ίδιο νευραλγικό τομέα είχε 7 γκολ σε 14 προσπάθειες.

Η ομάδα του Γούνα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, αφού προηγήθηκε με 3-1 χάρη σε δύο γκολ του Λ. Μπιάνκο και ένα του Σάντοβι. Η απάντηση ήταν άμεση για τους Ναπολιτάνους, αφόυ έτρεξαν ένα σερί 4-0 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 5-3. Στο τρίτο οκτάλεπτο η Σαβόνα μείωσε σε 6-5 με τον Γούνα να πετυχαίνει ένα γκολ σε αυτό το διάστημα, ενώ το παιχνίδι έφτασε στην κόψη του ξυραφιού στην τελευταία περίοδο. Η Σαβόνα ισοφάρισε με τον Ράβινα, όμως η Ποσίλιπο πήρε εκ νέου διαφορά δύο γκολ με τέρματα των Σακόια και Σούμποτιτς (8-6). Η Σαβόνα όμως απάντησε με τέρματα των Νταμόντε (8-7) και Γούνα (8-8). Όμως, ένα γκολ του Γιώργου Δερβίση 2:15 πριν το τέλος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ποσίλιπο (9-8), ενώ το γκολ του Μαρτσιάλι 0:28 πριν το τέλος σφράγισε τη νίκη των Ναπολιτάνων. Το μόνο που κατάφερε η Σαβόνα ήταν να μειώσει στο τελικό 10-9 με γκολ του Γκρόσο, 0:05 πριν το τέλος.

Σαβόνα – Ποσίλιπο Νάπολι 9-10 (3-2, 0-3, 2-1, 4-4)

Σαβόνα: Γούνας 2, Λ. Μπιάνκο 2, Λουίτζι 1, Νταμόντε 1, Ράβινα 1, Γκρόσο 1, Σάντοβι 1

Ποσίλιπο: Δερβίσης 1, Σακόια 3, Σούμποτιτς 2, Ματιέλο 1, Ρεντσούτο 1, Κουκοβίλο 1, Μαρτσιάλι 1