ΗΤΤΑ…ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

0
481

Την ήττα με 9-6 από τη Βερόνα και τον αποκλεισμό από την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Ανδρών της Ιταλίας υπέστη η Σαβόνα του Αλέξανδρου Γούνα. Στο Final-6 που διεξάγεται στο Τορίνο, η ομάδα του Έλληνα διεθνή περιφερειακού ήταν από την αρχή το αουτσάιντερ, όμως έβαλε δύσκολα στον σύλλογο που τερμάτισε στην τρίτη θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Μάλιστα θα μπορούσε να έχει πολύ καλύτερη τύχη στο παιχνίδι, αλλά το 0/7 στον παραπάνω έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην ήττα, τη στιγμή που η αντίπαλος είχε 5/8 στον ίδιο νευραλγικό τομέα τομέα.

Αρχικά κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (4-3 ημίχρονο). Όμως χάρη σε ένα ξέσπασμα στα τελευταία τρία λεπτά της τρίτης περιόδου η Βερόνα έφτασε τη διαφορά στα τρία γκολ (7-4), την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος (9-6).

Βερόνα – Σαβόνα 9-6 (2-2, 2-1, 3-1, 2-2)

Βερόνα: Πέτκοβιτς 4, Μιράρκι 2, Τζίτο 1, Μπίνι 1, Ντεζέρτι 1

Σαβόνα: Μιλάκοβιτς 2, Κολόμπο 1, Λ. Μπιάνκο 1, Ράβινα 1, Σάντοβι 1